آشنایی با سیاره اورانوس

پارس دانش: اورانوس هفتمین سیاره نسبت به خورشید است .این سیاره  با چشم غیر مسلح دیده نمی شود واولین سیاره یی است که با تلسکوپ توسط ستاره شناس انگلیسی ویلیام  هرشل کشف شد.انحراف محوری اورانوس نسبت به خط قائم  ۹۸درجه است . علت این کجی احتمالاً برخورد جسمی به ابعاد

زمین به این سیاره و در اوایل دوران زندگی‌اش بوده‌است. البته کاندیدهای دیگری هم مطرح هستند مانند برخورد یک دسته بزرگ از دنباله‌دارها در اوایل تشکیلش که این خود وجود یک اقیانوس بزرگ داخلی آن را نیز توجیه می‌کند.بعضی اوقات گفته می شوداین سیاره ، “در مدار خود به دور خورشید غلت می خورد.” نور خورشید در اورانوس نور خورشید در زمین است حرکت آن به دور خورشید ۸۴٫۰۱ سال طول می‌کشد.

مقایسه زمین و اورانوس

مشخصات سیاره ی  اورانوس

جرم : ۸۶٫۸۱۰٫۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰بیلیون تن (۱۴٫۵۳۶ برابر زمین )

حجم: ۶۳٫۰۸۶ برابر زمین

سرعت فرار : ۲۱٫۳ کیلومتر بر ثانیه

شدت میدان گرانش سطحی : ۰٫۸۸۶ برابر شدت میدان گرانشی زمین

قطر استوایی:۵۱٫۱۱۸ کیلومتر

قطر قطبی : ۴۹٫۹۴۶

محیط استوایی:۱۵۹٫۳۵۴ کیلومتر

سرعت گردش به دور خورشید:۶٫۸۱ کیومتر برساعت

زمان گردش به دور محور خود :۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه

چگالی :  ۱٫۲۷گرم بر سانتی متر مکعب

ترکیب : ۸۳ درصد هیدروژن ، ۱۵درصد هلیوم و ۲٫۳ درصد متان

قمرهای شناخته شده:۲۷ قمر

قمرهای قابل مهم : ابرون Oberon ، تیتانیا Titania ، میراندا Miranda، آریل Ariel و آمبریل Ambriel

تعداد حلقه های شناخته شده:۱۳

فاصله متوسط از خورشید:۲٫۸۷۰٫۶۵۸٫۱۸۶ کیلومتر (۱۹٫۲۲ AU)

زمان گردش به دور خورشید: ۳۰٫۶۸۷ روز  (۸۴ سال زمینی)

دمای سطحی: ۱۹۷- تا ۲۲۴-درجه ی سانتی گراد

زمان کشف : ۱۳مارس ۱۷۸۱(۲۲ اسفند ۱۲۵۰شمسی) ۱۴۴ سال پیش

کاشف:ویلیام هرشل

زاویه چرخش اورانوس تقریبا ۹۰ درجه است یعنی قطب شمال آن به سمت خورشید است

حقایق در مورد سیاره ی اورانوس

 • اورانوس رسما توسط ویلیام هرشل در سال ۱۷۸۱ کشف شد .

اورانوس خیلی کم نور توسط مردم باستان دیده شده بود. در ابتدا هرشل فکر می کرداین سیاره  یک ستاره دنباله داراست، اما چند سال بعد آن را به عنوان یک سیاره تایید کرد.اختر شناسی به نام یوهان بوده Johann Bode نام اورانوس خدای آسمان در اساطیر یونانی را برای این سیاره پیشنهاد داد .

 • اورانوس هر ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه به دور محور خویش می گردد.

اورانوس در مقابل زمین و اکثر سیارات دیگر در جهتی  پس رونده می چرخد .در یک چهارم حرکت آن به دور خورشید یکی از قطب‌هایش به سمت زمین است و یک چهارم بعد استوایش و یک چهارم پس از آن قطب مخالف و در انتها دوباره استوایش به سمت زمین خواهد بود.

 • اورانوس هر ۸۴ سال یکبار به دور خورشید می گردد

در طی حرکت به دورخورشید ۴۲ سال، یک ازدو قطب به سمت خورشید است و بقیه سیاره در تاریکی مطلق می باشد. چرخش سیاره پادساعتگرد است.

 • اورانوس سیاره یی است که اغلب ازآن به عنوان یک “غول یخ” یاد می شود
  مانند غول های گازی دیگر، این سیاره یک لایه فوقانی هیدروژن که با هلیوم مخلوط است ،دارد .در زیر آن ها “گوشته ی یخی از سنگ و یخ است که هسته ی یخی را احاطه کرده است  .قسمت بالایی اتمسفر از آب، آمونیاک و کریستال های متان جامد است ومتان به شدت نور قرمز را جذب می‌کند به همین علت این سیاره به رنگ آبی کم رنگ مایل به سبز داده دیده می شود.
 • اورانوس سردترین دما را بین همه سیارات دارد

با حداقل درجه حرارت ۲۲۴-  اورانوس سردترین سیاره در منظومه ی شمسی است . در حالی که نپتون با اینکه دورتر است ولی  به اندازه ی اورانوس سرد نیست . قسمت بالایی اتمسفر اورانوس توسط مه متان  که طوفان هایی از ابرها درآن پنهان شده پوشیده شده است.

 • اورانوس دارای دو مجموعه از حلقه ها ی بسیار نازک و حلقه های تیره رنگ است
  ذرات حلقه کوچک هستند، که اعم از گرد و غبار به اندازه ذرات تا تخته سنگ های کوچک می باشد.۹ حلقه درونی و دو حلقه بیرونی وجود دارد. آنها احتمالا از شکسته شدن یک یا چند قمر اورانوس تشکیل شده اند اولین مجموعه از حلقه ها (حلقه های نازک)در سال ۱۹۷۷ کشف و مجموعه دوم در سال ۲۰۰۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل کشف شد.
 • قمرهای اورانوس ازنام شخصیت های آثار ویلیام شکسپیرو الکساندر پاپ گرفته شده است .

ابرون Oberon ، تیتانیا Titania ، میراندا Miranda، آریل Ariel و آمبریل Ambriel همگی جهان های منجمد با سطوح تیره هستند. برخی ازآن ها ترکیبی از سنگ و یخ هستند.

جالب ترین قمر سیاره میراندا است که در آن  دره های  یخی و مناطق عجیب و غریب درسطح آن وجود دارد.

نام قطر (کیلومتر) شعاع مدار گردش (کیلومتر)
اوبرون ۱۵۵۰ ۵۸۰۱۶۰
تیتانا ۱۵۸۵ ۴۳۳۴۴۰
اومبریل ۱۱۸۵ ۲۶۴۸۰۰
آریل ۱۱۶۰ ۱۸۹۹۲۰
میراندا ۴۸۰ ۱۲۸۶۴۰
 • میدان مغناطیسی اورانوس

میدان مغناطیسی این سیاره ۵۵تا ۵۸٫۵ درجه نسبت به محور چرخش آن تفاوت دارد و این بیشترین مقداری است که در میان سیارات ثبت شده‌است و پیش‌بینی می‌شود که مرکز مغناطیسی آن در مکان متفاوتی نسبت به مرکز سیاره و با فاصله‌ای حدوداً ۸٬۰۰۰ کیلومتری باشد ویجر ۲ اثبات نمود که در اطراف اورانوس میدان مغناطیسی قوی‌ای قرار دارد اما شدت آن یک دهم میدان مغناطیسی زحل است با این حال قدرت آن به طور متوسط ۵۰ بار نیرومندتر از میدان مغناطیسی زمین است و دنباله‌ای به طول ۴۶۵٬۰۰۰ کیلومتر،۱۸ برابر شعاع خودش دارد ودراین مغناط کره به علت برخورد طوفان‌های خورشیدی و دیگر پرتوهای کیهانی پلاسماهایی با دمای ۱۰٬۰۰۰ کلوین به وجود می‌آید.

قمر میراندا
 • تنها یک فضا پیما به اورانوس سفر کرده

در سال ۱۹۸۶، فضاپیمای ویجر ۲ از فاصله ی ۸۱٫۵۰۰ کیلومتری این سیاره گذشت. این سفینه نمای نزدیکی از این سیاره قمرها و حلقه های آن ارایه داد.

 • اورانوس دارای یک لکه ی تیره است .

اورانوس دارای یک لکه ی تیره است که طوفانی به اندازه ی دو سوم ایالات متحده می باشد.این لکه را تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۰۶ کشف شد .قطر این لکه تقریبا ۸۰۰۰کیلومتر است.


قمر میراندا
تیتانیا