Skip to content

آشنایی با سیاره عطارد

پارس دانش: عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است وبه خاطر همجواریش با خورشید به هنگام طلوع و غروب به راحتی دیده نمی شود. عطارد درهر دوبار چرخش به دور خورشید تقریبا سه بار به دور محور خود می چرخد

و تا ۱۹۵۶ تصور می شد که یک طرف آن به طور ثابت به سمت خورشید است. درهرصد سال سه بار می توان ازکره ی  زمین ، عطارد را دید که از جلوی خورشید عبور می کند که به این پدیده گذر می گویند.گذر بعدی عطارد در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵روی داد.

جرم : ۳۳۰٫۱۰۴٫۰۰۰٫۰۰۰   بیلیون تن

قطر استوایی: ۴٫۸۷۹ کیلومتر

قطر قطبی: ۴٫۸۷۹ کیلومتر

محیط استوایی:۱۵٫۳۲۹

سرعت حرکت در مدار سیاره: ۴۷ کیلومتر بر ثانیه (۱۷۳٫۰۰۰کیلومتر در ساعت)

طول مسیر مدار به دورخورشید: ۵۷٫۹۰۹٫۲۲۷ کیلومتر

مدت زمان به دور خورشید : ۸۷٫۹۷ روز زمینی

مدت زمان چرخش به دور محورخود:۵۸٫۶۶ روز زمینی

دمای سطحی : از ۱۷۳- تا ۴۲۷ درجه سانتی گراد

اولین رصد : ۳۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح  توسط ستاره شناسان سلسه ی آشوری

  • یک سال عطارد فقط ۸۸ روز طول می کشد

یک روز عطارد تقریبا معادل ۱۷۶ روز زمینی است .  عطارد به سختی به گرانش خورشید وابسته است واین مسئله در تمام مدت باعث کند شدن چرخش سیاره به دور خورشید می شود . عطارد بیضی ترین مدار به دور خورشید در بین سیارات  را دارد (بزرگترین خروج از مرکز). یعنی فاصله اش از خورشید بین ۴۶ تا  70 میلیون کیلومتر تغییر می کند .

  • عطارد کوچکترین سیاره در منظومه شمسی است

عطارد کوچکترین سیاره در منظومه شمسی است ویکی از ۵ سیاره یی است  که با چشم غیر مسلح می توان دید .قطر آن فقط۴٫۸۹۷کیلومتر (در برابر ۱۲٫۷۴۲ کیلومتر قطر زمین) می باشد.

  • عطارد دومین سیاره ی چگال منظومه شمسی است .

عطارد دومین سیاره ی چگال منظومه شمسی است .هر سانتی متر مکعب از آن تقریبا ۵٫۴ گرم  جرم دارد .که اندکی از چگالی زمین کمتر است.بزرگی این چگالی  به خاطر ترکیبات اصلی آن است که بیشتر از فلزات و سنگ  می باشد.

  • عطارد دارای هسته است

در سال های اخیر دانشمندانی از ناسا به این باور رسیده اند که هسته ی جامد عطارد در حقیقت مذاب است . به طور عادی هسته ی سیارات کوچکتر باید به سرعت سرد وجامد  شود و لی نتایج به دست آمده از این سیاره  با هسته ی جامد همخوانی  ندارد اکنون دانشمندان به این باور رسیده اند که هسته شامل عناصر سبکتر مانند سولفوراست که دمای ذوب  هسته را پایین می آورد. این مسئله باعث می شود که هسته ی عطارد ۴۲درصداز حجم  سیاره را در بر بگیرد درحالی که هسته ی زمین ۱۷درصد از حجم زمین را شامل می شود .

  • عطارد دومین سیاره ی داغ منظومه شمسی است

با وجود فاصله ی بیشتر،سیاره  زهره بیشترین دما را تجربه می کند. سطح مقابل عطارد به خورشید ۴۲۷ درجه ی سانتی گراد است در حالی که در مقابل سمت دیگر دما کمتر از ۱۷۳- است .این مسئله از عوارض نداشتن اتمسفر است که  به تنظیم این دما کمک می کند.

  • عطارد بیشترین دهانه های آتش فشانی را در بین سیارات منظومه شمسی دارد

برخلاف بیشتر سیارات که به سبب زمین شناسی به طور طبیعی دارای دهانه هایی هستند .سطح عطارد پوشیده از دهانه های آتش فشانی است. علت وجود آن ها  به علت برخورد های بسیار زیاد سیارک ها و دنباله دار هاست . هر دهانه ی که قطرش از ۲۵۰ کیلومتر بیشتر است به عنوان یک حوزه در نظر گرفته می شود.حوزه ی Caloris  کالریس برزگترین حوزه عطارد است که ۱۵۵۰ کیلومتر قطر دارد. این اندازه در سال ۱۹۷۴ به وسیله سفینه ی مارینر ۱۰به دست آمد.

  • تنها دو سفینه توانستندبه عطارد سفر کنند

نظر به همسایگی با خورشید ، عطارد یک از سخت ترین سیارات برای سفر  است . در طی سال های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ مارینر ۱۰   3  بار به سمت  عطارد پرواز کرد و در این مدت فقط از یک طرف سیاره نقشه برداری کرد.در ۱۳مرداد ۱۳۸۳نیز فضا پیمای” پیام رسان”از پایگاه هوایی کیپ کاناورال به سمت عطارد پرتاب شد.

  • عطارد اتمسفر ناچیزی دارد :

عطارد فقط ۳۸درصد گرانش زمین را دارد ، این مقدار برای نگه داشتن اتمسفر سیاره که درمعرض باد های  بسیار ناچیز است .با وجود این هنگامی که گازها به سمت فضا فرار می کنند،آن ها به طور ثابت درهمان زمان به وسیله ی باد های خورشیدی مشابه ،واپاشی رادیو اکتیویته و غبار ایجاد شده با سنگ های آسمانی ریز جایگزین می شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *