اولین تصویر واضح از تلسکوپ جیمز وب

پارس دانش: مطلقاً هیچ چیز خاصی در مورد ستاره ای که اخترشناسان با نام ۲MASS J17554042 + 6551277 می شناسند وجود ندارد. این یک ستاره درخشان زیباست است، بله – حدود ۱۶ برابر درخشان تر از خورشید. و در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین، تقریباً نزدیک به زمین قرار دارد. اما این فقط یکی از ۴۰۰ میلیارد ستاره کهکشان راه شیری است و تا همین اواخر، هیچ کس به آن فکر نکرده بود.

اما در اواخر هفته گذشته، ۲MASS J17554042 + 6551277 مشهورترین ستاره شناخته شده برای علم ، در خارج از خورشید خودمان شد. به این دلیل که تلسکوپ فضایی جیمز وب – که در روز کریسمس از زمین پرتاب شد و اکنون در ۱٫۶ میلیون کیلومتری (۱ میلیون مایل) قرار دارد –

تلسکوپ جیمز وب این ستاره معمولی را برای گرفتن عکسی خارق‌العاده انتخاب کرد: اولین تصویرش با ۱۸ بخش آینه‌ای شش ضلعی تقریباً   هم ترازی کامل گرفته شد. همانطور که ناسا، اینورس و دیگران گزارش می دهند،  تلسکوپ وب،  ستاره را با یک فیلتر قرمز برای افزایش روشنایی آن گرفت و می توانست نه تنها خود هدف ستاره ای، بلکه ستارگان و کهکشان ها را در پس زمینه ببیند.

تلسکوپ جیمز تصویر برداری کمی انجام داد. ۱۸ بخش که آینه ۶٫۵ متری وب (۲۱ فوت، ۴ اینچ) را تشکیل می دهند توسط محرک هایی هدایت می شوند که به آنها اجازه می دهد در هفت محور حرکت کنند.

هر بخش به‌عنوان آینه مستقل خود عمل می‌کند، به این معنی که، به حال خود،به جای یک تصویر واضح ۱۸ تصویر تار از یک جسم تکی  را می‌گیرند و با ترکیب آن ها به تصویری واضح می رسند.

کنترل‌کننده‌های زمینی برای ماه‌ها کار کرده‌اند تا بخش‌ها را در فاصله چند نانومتری یا یک میلیاردم متر از یکدیگر تراز کنند. تصویر ۲MASS J17554042 + 6551277 زمانی گرفته شد که آینه ها آنچه را که ناسا مرحله “فازبندی دقیق” تراز آنها می نامد تکمیل کردند. این به مرحله نهایی  متمرکز کردن تلسکوپ نزدیک است، اما هنوز کاملاً به پایان نرسیده است.

ritva  Keski-Kuhar، معاون مدیر بخش تلسکوپ نوری Webb، در کنفرانس مطبوعاتی آژانس گفت: “ما در مورد این معنای برای علم هیجان زده هستیم.” ما اکنون می دانیم که تلسکوپ مناسبی ساخته ایم.»

منبع مجله تایم ۲۰۲۱